search 5+ mail godlo godlo
07-200 Wyszków, ul. Geodetów 45
tel. kom. (+48) 500 151 115, 780 017 584
e-mail: sp5@wyszkow.eu
1

Pokazy naukowe "Laboratorium Przyszłości"

30.03.2022

W marcu najmłodsi uczniowie naszej szkoły mogli uczestniczyć w pokazach naukowych przygotowanych przez Fundację „Mały inżynier”, która od dwóch lat realizuje dla naszych uczniów projekt edukacyjny. Odbyło się już 35 pokazów dla wszystkich uczniów z klas 1-3. Przed nami jeszcze 5.
Opis pokazów:
Ciekły azot
W jakim stanie skupienia naturalnie występuje azot? Temperatura skroplonego i wrzącego ciekłego azotu. Zastosowanie ciekłego azotu. Zastosowanie ciekłego azotu w kuchni molekularnej, czyli produkcja mrożonych biszkoptów. Właściwości ciekłego azotu – skraplanie powietrza w balonach. Środki bezpieczeństwa stosowane podczas kontaktu z ciekłym azotem - Efekt Leidenfrosta przy polewaniu ręki ciekłym azotem – zjawisko analogiczne dla rozgrzanej patelni i kropli wody. Wykorzystanie ciekłego azotu w recyklingu – zamrażanie węża igielitowego.
Pokaz robotyczny
Co to jest robot? Pochodzenie słowa „robot” i jego znaczenie. Krótka historia robotyki. Prawa robotyki. Czy robot może skrzywdzić człowieka? Jak robot widzi świat? Zastosowanie robotów:  Przemysłowe∙  Wojskowe i policyjne∙  Eksploracyjne i kosmiczne∙  Badawczo-rozwojowe∙  Medyczne∙  Usługowe∙  Roboty do rozrywki i edukacyjne∙  Roboty społeczne i interaktywne∙ Roboty humanoidalne. Androidy. Roboty w domu. Roboty w nauce.
 
Pokaz Powietrze
Dmuchanie balona w butelce. Papierek w wodzie. Fontanna z balona. Półkule magdeburskie. Armata powietrzna. Dlaczego samolot lata. Lewitacja piłeczki w strumieniu powietrza. Przyklejona piłeczka. Spadająca kartka. Lampion do nieba. Balon rakieta. Dmuchanie świeczki przez przeszkody. Rękaw do pieczenia.
Oko w oko

 Źródła światła na Ziemi. Czym jest światło? Tęcza. Jakiego koloru jest światło słoneczne? Pryzmat. Płyta CD. Świetlne miecze. Jak rozchodzi się światło? Mikroskop laserowy. Gdzie stosowane są soczewki? Okulary 3D - Czy płaski obraz może stać się trójwymiarowy? Świecenie w UV  - Czy są inne fale elektromagnetyczne, których nie widzimy.
 
 
 
 
 
Relacja z pokazu dla uczniów klasy II d
W czwartek 17 lutego 2022r. uczniowie klasy II d uczestniczyli w zajęciach eksperymentalnych w ramach projektu „Laboratorium wiedzy”. Prowadzący tę ciekawą lekcję student politechniki - pan Oliwier, bazując na dotychczasowej wiedzy dzieci, ich ciekawości, przewidywaniach oraz podanych przez siebie informacjach, wyjaśnił: Co to jest suchy lód? oraz Do czego się go wykorzystuje? Po krótkiej części wprowadzającej dzieci wzięły udział w kilku eksperymentach. Wykonując pierwsze doświadczenie mogły zobaczyć, czym różni się suchy lód od lodu z zamrożonej wody – dostrzegły wydobywający się z kolorowej menzurki gaz. W kolejnych eksperymentach dwutlenek węgla wydzielany przez suchy lód został porównany do otaczającego nas powietrza oraz wykorzystany do napompowania baloników, wytworzenia piany i baniek mydlanych. Dzieci z ogromnym zaangażowaniem uczestniczyły w przygotowywaniu doświadczeń, przewidywaniu ich przebiegu i wyników oraz wyciąganiu końcowych wniosków. Te zajęcia były bardzo ciekawe, angażujące do myślenia i zachęcające do poznawania otaczającego nas świata w sposób praktyczny.
                                                                              Wych. Magda Gorczyńska
 
powrót do listy