Wydarzenia
„Miejscami Pamięci”
w miejscu pamięci terroru hitlerowskiego w Dachau koło Monachium wraz z młodzieżą szkoły partnerskiej z Leif Eriksson Gemeinschaftschule z Kiel.
W rozumieniu tego programu „Miejscami Pamięci” są te, które upamiętniają ofiary terroru hitlerowskiego i znajdują się na terenie byłych gett, więzień, ośrodków eutanazji, miejsc masowych zbrodni, obozów: pracy, koncentracyjnych i zagłady.
Projekt powstał przy wsparciu finansowym PNWM.
Trudne relacje między Polską a Niemcami, a w szczególności te, które odnoszą się do historii II wojny światowej, często są tematem spotkań polsko -niemieckiej młodzieży. Wspólne poznawanie i badanie przeszłości może, a nawet powinno być podstawą do rozważań o teraźniejszości i przyszłości. Rozmowy młodych ludzi dotyczyły tematyki ksenofobii, wykluczenia, przemocy i uprzedzeń, poszukiwali oni odniesień do nich w swoim życiu i mogli przedyskutować możliwości reagowania na takiego rodzaju problemy społeczne. Projekt w ten sposób ma wpływ na rozwój odwagi cywilnej i dojrzałości obywatelskiej jego uczestników. Uczestnicy projektu mieli czterodniowe warsztaty w Max Mannheimer Studienzentrum z pracownikami MMZ. Uczniowie pracowali w grupach, poznawali historię KZ Dachau , opracowywali biografie więżniów.
Nie zabrakło nam czasu na zwiedzanie. Zwiedziliśmy Berlin, i bawiliśmy się na Tropical Island. Niezapomnianym punktem wycieczki było Moanchium ze sławną w tym mieście BMW Welt Alianz Areną , Deutsche Museum i przepięknym Marienplatz. Jednym z ostatnich punktów programu była zabawa w Legolandzie koło Gutznurga.
Oczywiście nawiązały się nowe przyjaźnie oraz sympatie pomiędzy uczestnikami wymiany i ciężko było nam się rozstać. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie. Dziękujemy naszej Gminie Wyszków za pamiątki, ciekawe gadżety z naszego pięknego miasta :)
Anna Szymańska-Grodzka
Zofia Jeż
2a obchodziła Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek.
Tego dnia odbyło się spotkanie autorskie z bajkopisarką Elżbieta Walendowską. Spotkanie zostało przeprowadzone on – line, po wcześniejszym wysłuchaniu przez dzieci jednej z bajek pt. „Siostrzyczki”.
Podczas spotkania autorka rozmawiała z dziećmi na temat ulubionych bajek i postaci bajkowych, zdradziła jak powstawały jej książki, przeczytała ich fragmenty i przytoczyła kilka anegdot, chętnie odpowiadała na liczne pytania dzieci.
Na koniec zainspirowała dzieci do stworzenia własnego zakończenia jednej z jej bajek. Pomysłów było wiele, dzieci chętnie włączyły się w zaproponowaną zabawę i jak okazało się każdy pomysł był bardzo kreatywny.
Spotkanie wywołało wiele pozytywnych emocji i na długo pozostanie w naszej pamięci. Cieszymy się, że ten szczególny bajkowy dzień mogliśmy spędzić ciekawie. Do zobaczenia w krainie bajek!
BAJKOWY DZIEŃ
W piątek 5 listopada w naszej szkole uczniowie klas 0-III obchodzili Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek.
Tekst: Magda Gorczyńska
Foto: wychowawczynie kl. 0-III
TANIEC W WYKONANIU UCZNIÓW KL. 3e
Uczniowie klasy 3e z wychowawczynią
5 listopada- Dzień Postaci z Bajek.
Uczniowie kl.2e wraz z Paniami tego dnia wcielili sie w rózne postacie z Bajek przebierając sią za nie. Były księżniczki, wróżki, smoki, Czerwone Kapturki, Baby Jagi i wiele, wiele innych. Dzieci w tym dniu oglądały bajkę pt.,, Titelitury'. Następnie były zagadki do tej bajki, później rysowały swojego ulubionego bohatera z bajki. Pani czytała dzieciom fragmenty różnych bajek. Zadaniem dzieci było odgadnięcie tytułu bajki. Uczniowie bawili się też wesoło przy muzyce. W tym dniu nie brakowało emocji i wrazeń.
Z ŻYCIA KLASY IIIC SP5 W WYSZKOWIE
Uczniowie klasy IIIc z wychowawczynią – Wiesławą Ćwik