search 5+ mail godlo godlo
07-200 Wyszków, ul. Geodetów 45
tel. kom. (+48) 500 151 115, 780 017 584
e-mail: sp5@wyszkow.eu
1

Wydarzenia

The Notebook Walker

The Notebook Walker

01.10.2019
27 września klasa IV a wysłała już drugi raz swój zeszyt w wędrówkę po Polsce.
W ramach projektu The Notebook Walker. Second Edition uczniowie doskonalą swoje umiejętności pisania w języku angielskim oraz wykonują zadania zlecone przez uczniów innych szkół. Z niecierpliwością czekamy na pierwszy challenge zlecony przez uczniów Zespołu Szkolno – Przedszkolnego z Gałczewa.
Siatkarskie Ośrodki Szkolne (SOS)

Siatkarskie Ośrodki Szkolne (SOS)

21.09.2019
Siatkarskie Ośrodki Szkolne (SOS) to ogólnopolski projekt szkoleniowy finansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, skierowany do dzieci i młodzieży.
Jego głównym celem jest upowszechnianie sportu, a w szczególności siatkówki. SOS powstał w 2012 roku z inicjatywy Polskiego Związku Piłki Siatkowej. To jedyny, tak szeroko rozpowszechniony nowoczesny siatkarki projekt szkoleniowy dla dzieci i młodzieży na świecie. Obejmuje szkoły podstawowe i ponadpodstawowe w całym kraju. Opiera się na idei współpracy szkoły, lokalnego samorządu i związku sportowego. Istotnym celem SOS jest tworzenie stabilnego zaplecza dla kadry narodowej, profesjonalnej piłki siatkowej i poszerzenie bazy szkoleniowej. Dzięki SOS możliwe jest wdrażanie systemu wyszukiwania talentów siatkarskich i obejmowania ich zorganizowanym szkoleniem. Warunkiem objęcia szkoły programem SOS jest posiadanie odpowiedniego zaplecza trenerskiego, nauczycieli z uprawnieniami trenera lub instruktora siatkówki oraz zgodę samorządu na udział w projekcie. Nasza szkoła spełniła powyższe warunki dlatego też od dwóch lat bierzemy udział w tym programie.
Inauguracja roku szkolnego 2019/2020.

Inauguracja roku szkolnego 2019/2020.

06.09.2019
W poniedziałek, 2 września, w hali sportowej WOSiR-u odbyła się uroczystość rozpoczęcia nowego roku szkolnego.
Wzięło w niej udział ponad 830 uczniów z 39 klas I-VIII i oddziału przedszkolnego, 84 nauczycieli i 12 pracowników administracji i obsługi oraz ponad 500 rodziców uczniów. Uroczystość została poprzedzona mszą świętą w parafii św. Rodziny. W swoim wystąpieniu dyrektor Zbigniew Szczerba powitał wszystkich zebranych, szczególnie uczniów klas I, oddziału przedszkolnego oraz innych nowych uczniów i rozpoczynających pracę nauczycieli. Zwrócił  uwagę na 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej, działania Grupy Operacyjnej „Wyszków” generała Wincentego Kowalskiego w obronie przeprawy na Bugu w pierwszych dniach września 39 roku oraz podkreślił udział mieszkańców naszego miasta w walkach z najeźdźcą, szczególnie patrona szkoły, czyli żołnierzy Armii Krajowej. Szczegółowo przedstawił też priorytety pracy szkoły w rozpoczynającym się roku szkolnym. Na zakończenie złożył życzenia uczniom, rodzicom i pedagogom. Poprosił też rodziców o pomoc oraz włączenie się w działalność szkoły.
„Do Milówki , do Milówki wróć ...” Beskid Żywiecki

„Do Milówki , do Milówki wróć ...” Beskid Żywiecki

19.06.2019
W dniach 28-31 maja uczniowie klas: 4 e i 5 b w raz z wychowawcami:
Beatą Beszterdą i Agnieszką Bajorek -  Purgacz oraz opiekunami -  dwójką Rodziców uczestniczyli w wycieczce krajoznawczo – turystycznej,  podczas której mieli okazję podziwiać i zachwycać się  pięknem Beskidu Żywieckiego.
Pierwszego dnia uczestnicy wycieczki mogli zgłębiać wiedzę na temat malowniczego miasta Żywiec, które jest połączeniem wszystkiego, co w tym regionie najlepsze – wspaniałej architektury, ludowej tradycji, gór i bogatej historii zapisanej w znajdujących się tutaj zabytkach:

Stary Zamek, otoczony parkiem zamkowym w stylu angielskim, Rynek - główny plac miasta,
Kościoła św. Krzyża, Kościołem Trzech Krzyży oraz Konkatedra Narodzenia Najświętszej Marii Panny.

Na konie dnia zrobiliśmy sobie „mały spacerek” i udaliśmy się na  na trójstyk trzech granic
w Jaworzynce: Polski, Czech i Słowacji. Odwiedziliśmy  3 europejskie kraje w ciągu kilku minut i robiliśmy sobie zdjęcia  przy 3 obeliskach symbolizujących 3 graniczące ze sobą państwa,

Drugi dzień był pełen wrażeń, gdyż naszym zadanie było zdobycie szczytu na Hali Boraczej położonej na wysokości 860 m n.p.m.
Nagroda za trudną drogę to piękne widoki górskie z owcami pasącymi się na hali
oraz przepyszne kiełbaski pieczone na grillu i gorąca herbatka.

Wieczorem uczestnicy wycieczki mogli zrelaksować się oglądając występ Jacentego Ignatowicza, który popularyzuje rodzimy folklor beskidzki. Gra na wszystkich instrumentach góralskich oraz na liściach i pile. W czasie swoich występów widzów raczy także góralską gawędą.

Trzeci dzień naszej górskiej wycieczki to:
•    Koniaków i Muzeum Koronki,  spotkanie z gawędziarzem i artystą z Koniakowa-Tadeuszem Ruckim. Koniaków to jedna z najwyżej położonych wiosek w Beskidzie Śląskim.
•    Dom Kawuloka w Istebnej, a w nim barwne opowieści wraz z oprawą muzyczną.
•    Wisła, a w niej  zwiedzanie Galerii Pamiątek Adama Małysza, Wisła Malinka
oraz przejście głównym szlakiem beskidzkim do Wisły Jawornika.

Czwarty dzień to koniec naszej wycieczki – wyjazd z Milówki do nieopodal położonego Ustronia. Dojeżdżając do Leśnego Parku Niespodzianek mogliśmy podziwiać piękne Beskidy oraz wtopione w górski krajobraz – piramidy - cud architektury w Ustroniu.

Jedną z ciekawszych atrakcji parku są muflony i daniele, które swobodnie przemieszczają się wśród zwiedzających, i które to można karmić z ręki. W zagrodach można zobaczyć : żubry, jelenie szlachetne, sarny, dziki, żbiki czy jenoty.  Bez sprzecznie największymi atrakcjami parku są sokolarnia i sowiarnia, gdzie o wyznaczonych porach wykwalifikowani sokolnicy prezentują ptaki drapieżne i sowy podczas ich lotów.

Uczestnicy wycieczki zmęczeni, ale usatysfakcjonowani wrócili do Wyszkowa planując już następną wycieczkę w nowym roku szkolnym.
Organizatorzy



Coś się kończy, coś się zaczyna…

Coś się kończy, coś się zaczyna…

20.06.2019
19 czerwca 2019 roku w Szkole Podstawowej nr 5 w Wyszkowie odbyło się wyjątkowe zakończenie roku szkolnego.
Po raz ostatni pożegnaliśmy uczniów klas trzecich gimnazjum i po raz pierwszy absolwentów klas ósmych nowej szkoły podstawowej. Chcąc podkreślić doniosłość uroczystości i utrwalić ten historyczny moment, najstarsi uczniowie zatańczyli poloneza, czym zasłużyli na aplauz publiczności. Następnie głos zabrał dyrektor szkoły – pan Zbigniew Szczerba, który podsumował miniony rok szkolny oraz przypomniał historię Gimnazjum nr 1 im. Polskich Mistrzów Olimpijskich w Wyszkowie. Doskonałym dopełnieniem wystąpienia Pana Dyrektora była prezentacja pt. Było sobie gimnazjum… wykonana przez gimnazjalistów. Kolejny ważny punkt programu to pożegnanie sztandaru wygaszanego gimnazjum. Dyrektor Zbigniew Szczerba uroczyście pożegnał sztandar Gimnazjum nr 1 im. Polskich Mistrzów Olimpijskich w Wyszkowie, po czym przekazał go przedstawicielom nauczycieli.

            Podczas uroczystości Dyrektor wyróżnił najlepszych uczniów. Prymusem Szkoły została Aleksandra Filipkowska, uczennica klasy 3b, która osiągnęła końcową średnią ocen 5,56 oraz wzorowe zachowanie. Następnie zostali nagrodzeni uczniowie klas gimnazjalnych z najwyższymi średnimi ocen, którzy ukończyli szkołę z kolejnymi lokatami:

II lokata - Julia Kwiatkowska, kl. 3 b i Adrianna Denis, kl. 3 c - średnia ocen – 5,44;
III lokata - Wiktoria Szczerba, kl. 3 b - średnia ocen – 5,33;
IV lokata -  Aleksandra Sieńkowska,  kl. 3 b - średnia ocen – 5,29;
V lokata – Bartosz Posiadłowski, kl. 3 b i Paweł Gorczyński, kl. 3 c - średnia ocen – 5, 22.

Uczniowie klas ósmych kończący  szkołę  z najwyższymi średnimi ocen to:

I lokata - Marta Sadowska, Dominika Krzyżewska, Oliwia Lipska z kl. 8 a - średnia ocen – 5,33;
II lokata – Kalina Falba, kl. 8 a - średnia ocen – 5,28;
III lokata – Wiktoria Orszulak, kl. 8 a oraz Dawid Bialik, kl. 8 c – średnia ocen – 5,17.

Wszyscy wyróżnieni uczniowie otrzymali oceny wzorowe z zachowania.
Wyróżnieni zostali również laureaci i finaliści konkursów przedmiotowych:

- Szymon Gerej, kl. 8 a – laureat Konkursu Wojewódzkiego z Historii (opiekun – p. Krystyna Szczuka – Wiśniewska),
- Michał Wilczyński, kl. 8 b – finalista Konkursu Wojewódzkiego z Geografii (opiekun – p.  Agnieszka Lachowska – Marzoch),
- Aleksandra Filipkowska, kl. 3 b – finalistka Konkursu Wojewódzkiego z Geografii (opiekun - 
p. Bożena Michalak),

- Wiktoria Hyrycz, kl. 3 b – finalistka Konkursu Wojewódzkiego z Historii (opiekun -  p. Paweł Baranowski),
- Julia Kwiatkowska, kl. 3 b – finalistka IX Ogólnopolskiego Pijarskiego Konkursu Gramatycznego im. ks. Onufrego Kopczyńskiego (opiekun – p. Agnieszka Sadowska).

Dyrektor Zbigniew Szczerba przyznał specjalne wyróżnienia trojgu uczniom kończącym szkołę: Mai Roickiej z kl. 8 a, Dawidowi Cholewińskiemu z kl. 3 e i Szymonowi Duchnowskiemu z kl. 3 d.

            Zasłużone nagrody odebrali również wzorowi uczniowie klas 3 – 8. Uroczystość zakończył występ uczennic z klasy gimnazjalnej.
 
Wycieczka do Energylandii

Wycieczka do Energylandii

18.06.2019
W dniach 10 – 12 czerwca 2019 r. klasy 6e, 7a i 8b były na trzydniowej wycieczce wraz z opiekunami Moniką Kryszkiewicz, Oksaną Pawłowicz, Ewą Winiarską i Elżbietą Piątek.

Pierwszym punktem wyjazdu była Jura Krakowsko – Częstochowska. Uczniowie mieli zajęcia linowe, które polegały na przejściu  jurajskiej via ferraty oraz  60 – o metrowy zjazd tyrolką. Mogli spróbować swoich sił wspinając się również na skałę lub drabinkę. Następnie zwiedzali Jaskinię Nietoperzową, w której podziwiali nacieki skalne oraz mnóstwo skamieniałości wymarłych zwierząt w postaci fragmentów ich kości.

Kolejny punkt programu to całodzienny  pobyt w największym Parku Rozrywki w Polsce – Energylandii. Atrakcje były liczne, każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Trzeciego dnia wycieczka udała się do  kopalni soli w Bochni, która zauroczyła nas kameralną atmosferą i ciekawą historią.
Całemu wyjazdowi towarzyszyła upalna pogoda i wspaniałe humory, z którymi wróciliśmy do Wyszkowa.
 
„Chcemy zostawić tu swój ślad”

„Chcemy zostawić tu swój ślad”

17.06.2019
Taką właśnie inicjatywę podjęli uczniowie klasy IIIa, którzy trzy lata temu zaczynali naukę jako sześciolatki.
To były bardzo przyjemne lata pracy. Uczyć dzieci pełne chęci do nauki, kreatywności i zaangażowania to sama przyjemność. Dzieci uczestniczyły w bardzo wielu konkursach wiedzowych, sprawnościowych oraz artystycznych, w których odnosiły sukcesy. Przez te lata dzieci wspierały się wzajemnie i dopingowały do doskonalenia swoich umiejętności, chętnie wykonywały dodatkowe zadania i same wychodziły z ciekawymi inicjatywami. Kilka tygodni temu wpadły na pomysł aby kończąc I etap edukacji zostawić po sobie ślad, który będzie świadczył o ich przynależności do Szkoły Podstawowej Nr 5.

Zorganizowaliśmy zbiórkę pieniędzy do klasowej skarbonki. Zebraliśmy 190 zł i postanowiliśmy kupić drzewko, które posadziliśmy przed budynkiem szkoły. Katalpa, czyli indiańska fasola, już rośnie i mamy nadzieję, że przez wiele lat będzie ozdabiać plac szkolny i przynosić chłód w upalne dni. Dziękuję moim „Aniołkom” za trzy lata pracy i życzę Wam samych sukcesów w dalszej nauce.

Dumna wychowawczyni Lucyna Wilczyńska
Wycieczka zagraniczna

Wycieczka zagraniczna

14.06.2019
W dniach 4 – 7 czerwca 2019 r. 47 uczniów z  klas 6 a , 6 b, 7 d i 7 a przebywało na 4 dniowej wycieczce zagranicznej  we Wrocławiu,  Skalnym Mieście , w czeskiej Pradze i Górach Stołowych   z wychowawcami p. Zofią Jeż, p. Katarzyną Sakowicz i p. Ewą Orzoł.
Wyjazd zintegrował klasy i dostarczył wielu niezapomnianych wrażeń. Uczniowie podziwiali piękny wrocławski Rynek    i Afrykarium,  a w Czechach niezwykłe kształty  skał uformowane przez naturę  w Narodowym Rezerwacie Przyrody Adrpaskie Skalne Miasto i piękną stolicę Pragę   z jej najważniejszymi zabytkami. Na Hradczanach byli uczestnikami zmiany wart przed Zamkiem Królewskim. Spacerowali Drogą Królewską na Rynek Starego Miasta i Most Karola. Byli na Placu Wacława i w Katedrze Św. Wita. Ostatniego dnia jechali drogą 101 zakrętów i po 664 stopniach wspięli się na najwyższy wierzchołek Gór Stołowych Szczeliniec , z którego rozciągał się piękny widok. Mimo burzy w Pradze wycieczka była bardzo udana  i ciekawa.
45 46 47 48