search 5+ mail godlo godlo
07-200 Wyszków, ul. Geodetów 45
tel. kom. (+48) 500 151 115, 780 017 584
e-mail: sp5@wyszkow.eu
1

Wydarzenia

Podsumowanie rocznej pracy Klubu Młodego Odkrywcy „Świetliki”

Podsumowanie rocznej pracy Klubu Młodego Odkrywcy „Świetliki”

25.06.2018
W tym roku szkolnym spotkania Klubu Młodego Odkrywcy „Świetliki”  odbywały się w każdy piątek od godziny 13.00 do 14.00.
Z uwagi na dużą liczbę chętnych,  uczniowie podzieleni byli na dwie grupy – młodszą, czyli klasy I i starszą -  klasy II i III – spotykaliśmy  się co dwa tygodnie na godzinnych  zajęciach.

           Kluby Młodego Odkrywcy to projekt koordynowany przez Centrum Nauki Kopernik. Misją tego typu Klubów jest zaciekawienie nauką, wspieranie rozwoju i doskonalenie kompetencji społecznych dzieci poprzez samodzielne odkrywanie świata. Klubowicze  wykonywali  eksperymenty, które na ogół inspirowane były scenariuszami zaczerpniętymi ze strony internetowej Centrum Nauki Kopernik, ale zdarzały się też inne inspiracje oraz różne publikacje, jak „Eksperymentuj z dzieckiem” Jarosław Wasilewski, „Niesamowite eksperymenty” Trevor Cook.

           „ Świetliki” prezentowały swoją pracę podczas dnia otwartego dla przedszkoli. Na wiosnę byliśmy w Planetarium CNK. Zajęcia odbywały się także w terenie. Poniżej fotorelacja z niektórych tegorocznych spotkań. 

Opiekun KMO „Świetliki”
Ewa Koch
 

 
Wycieczka do Poznania, Berlina, na Tropical Island’s, Gniezna i Biskupina

Wycieczka do Poznania, Berlina, na Tropical Island’s, Gniezna i Biskupina

25.06.2018
W dniach 12 – 15 czerwca 2018 r. klasy 5e, 6a i 7b wraz z wychowawczyniami Moniką Kryszkiewicz, Oksaną Pawłowicz i Ewą Winiarską uczestniczyły w kilkudniowej wycieczce.
Pierwszym punktem wyjazdu był Poznań. Zwiedzanie zaczęliśmy od jednego z najstarszych polskich kościołów  - Bazyliki Archikatedralnej na Ostrowie Tumskim. Jest ona miejscem pochówku pierwszych władców Polski i przypuszczalnym miejscem chrztu Mieszka I.

W podziemiach, w rezerwacie archeologicznym widzieliśmy fragmenty katedry preromańskiej i romańskiej a także relikty grobowców, prawdopodobnie grobowce pierwszych władców Polski.

Następnie spacerowaliśmy po Starym Mieście, podziwiając Ratusz, Stary Rynek i piękne kamieniczki. Nie widzieliśmy na ratuszowym zegarze trykających się koziołków, ale wypatrzyliśmy je w innym miejscu Starego Miasta.

Kolejnym punktem był całodniowy pobyt w tropikalnym parku rozrywki i wypoczynku w Niemczech,  Tropical Island’s. Czekały tam na nas przeróżne atrakcje: Wioska Tropikalna, spacer po Tropikalnym Lesie, wypoczynek nad Morzem Południowym z piaszczystą plażą, zjeżdżalnie i wodospady.
Trzeciego dnia zwiedzaliśmy Berlin. Zgłębianie tego ogromnego miasta wraz  z przewodnikiem zaczęliśmy od Muru Berlińskiego i Alexanderplatz. Następnie widzieliśmy Wyspę Muzeów, budynek Reichstagu – gmach parlamentu, Pomnik Pomordowanych Żydów Europy (Holocaust Mahnnal), Bramę Brandenburska, Checkpoint Charlie – przejście między NRD a Berlinem Zachodnim. Miasto jest przepełnione ogromnymi pięknymi budowlami, ale jednocześnie jest pełne zieleni.

Ostatniego dnia zwiedzaliśmy Bazylikę Archikatedralną w Gnieźnie ze słynnymi Drzwiami Gnieźnieńskimi, spacerowaliśmy po urokliwym Starym Mieście. Następnie przejechaliśmy do Biskupina do Rezerwatu Archeologicznego.

Wycieczka była bardzo udana, przez cały czas towarzyszyła nam idealna pogoda. Przywieźliśmy do Wyszkowa mnóstwo wrażeń, dobry humor i niezliczone ilości pamiątek.
 
Konkursu fotograficzny „Matematyka w naturze”

Konkursu fotograficzny „Matematyka w naturze”

25.06.2018
Dnia 6 czerwca 2018 r. rozstrzygnięto szkolny konkurs fotograficzny, który odbywa
się kolejny rok pod hasłem głównym „Matematyka w naturze”.
Tegoroczna tematyka konkursu brzmiała „Majówka z matematyką”. Celem konkursu było rozbudzanie zainteresowań otaczającą przyrodą, zachęcenie do obserwacji i utrwalania na zdjęciach zjawisk, roślin, zwierząt z odniesieniem do matematyki dotyczącym  wyszukiwania kształtów, liczb, symetrii itp.
 Konkurs skierowany był do wszystkich uczniów klas IV- VII oraz do klas gimnazjalnych.

Przyznano następujące lokaty:

            I miejsce:                    Malwina Bluszko  kl. VI c
                                                          
            II miejsce:                   Maja Budniak kl. VI c
                                               Rafał Łysik  kl. V d

            III miejsce:                  Zuzanna Kozłowska kl. V d
                                               Julia Salwin kl. V d

Wyróżnienia otrzymali:
                 

Oliwia Ostaszewska kl. V d
Marta Sadowska kl. VII c
Aleksandra Sztorc kl. II a
Weronika Karłowicz kl. III a
           
Zdjęcia wyróżnione w konkursie oraz zdjęcia uczestników zostały wyeksponowane na wystawie na holu szkolnym.
 
 
Ostatni wspólny wyjazd klasy gimnazjalnej 3B

Ostatni wspólny wyjazd klasy gimnazjalnej 3B

26.06.2018
20 czerwca 2018 r. klasa 3B podsumowała czas nauki i pracy na ostatnim, integracyjnym wyjeździe do stajni „Pasja”.
Spotkanie przeplatały gry terenowe, jazda na koniu, przejazd ciuchcią po okolicy, gry integracyjne i grill.
Podsumowanie wspólnych lat to było radosne, ale jednocześnie nostalgiczne wydarzenie. Za chwilę powiemy sobie do widzenia L
 
fot. K. Szczuka-Wiśniewska
 
I ZLOT WYCHOWANIA i PROFILAKTYKI w WYSZKOWIE

I ZLOT WYCHOWANIA i PROFILAKTYKI w WYSZKOWIE

25.06.2018
W dniu 19 maja młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 5 uczestniczyła w I Zlocie Wychowania i Profilaktyki w wyszkowskiej hali WOSiR.
Celem zlotu było zmniejszenie zjawiska uzależnień wśród młodzieży szkolnej poprzez kształtowanie aktywności społecznej i wzmacnianie czynników chroniących przed sięganiem po substancje psychoaktywne.

Podczas wydarzenia młodzież uczestniczyła w 6 godzinnych warsztatach, których efekt został przedstawiony na scenie w czasie wieczornej Gali. Warsztaty były prowadzone przez wyselekcjonowanych instruktorów oraz przez osoby, które od wielu lat zaangażowane są w działalność profilaktyczną, posiadające specjalistyczne kwalifikacje w różnych profesjach np. samba brazylijska – Sophie Kobus, wokalne – Robert Osam, Capoeira – Ricardo Marques, hip hop  – Branko Bielopotocky, radiowe – dziennikarskie – Tomasz Bieliński itp. Młodzież brała udział w koncercie Jarosława Chojnackiego, podziwiała występy Wyszkowskiego Teatru Tańca oraz do późnych godzin nocnych bawiła się na prowadzonej przez didżeja vipotece (dyskotece).

Blisko pół tysiąca młodych ludzi korzystało ze wspólnie spędzonego czasu i fantastycznej zabawy. Uczniowie naszej szkoły swoją postawą nie tylko promowali modę na życie wolne od uzależnień, ale przede wszystkim ukazali, że potrafią dobrze się bawić bez psychaktywnych polepszaczy nastroju. Zlot młodzieży ukazał również, że bezinteresowna pomoc, okazywanie sobie wzajemnego szacunku oraz poczucie bycia dla siebie ważnymi są kluczowymi elementami w pracy wychowawczo-profilaktycznej z młodzieżą
 
Justyna Wóltańska


 
„JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM”

„JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM”

25.06.2018
8 czerwca uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 5 w Wyszkowie przyłączyli do ogólnokrajowej akcji „Jak nie czytam jak czytam”.
O godzinie 10.00 spotkaliśmy się wszyscy na boisku szkolnym ze swoimi ulubionymi książkami, by wspólnie poczytać.  W czytaniu wzięło udział 803 osoby. Po skończonym czytaniu, dyrektor szkoły pan Zbigniew Szczerba nagrodził książkami uczniów i nauczyciela, którzy najchętniej korzystali w roku szkolnym z zasobów szkolnej biblioteki. Niektórzy uczniowie już od rana czytali książki. 

Tego dnia, wieczorem odbył się "Wieczór z książką" dla chętnych uczniów z klas trzecich i nie tylko. Pasjonaci książek poznali genezę, historię oraz rodzaje komiksów. Rozwiązywali quizy i krzyżówki  o tematyce czytelniczej, z kolorowego papieru wykonali skrzata - czytelnika oraz tworzyli własne komiksy. Następnie na dziedzińcu szkolnym, kolorowa kreda przemieniła szary chodnik w krainę postaci literackich. Na dużym kartonie dzieci same napisały LUBIMY CZYTAĆ  i wszyscy złożyliśmy podpisy. Ciepły, czerwcowy wieczór i "zaczarowany świat książek" spowodował iż o 21.00 niechętnie rozchodziliśmy się do domów, licząc na kolejne spotkania z książką.
 
„Zbiórka zużytych baterii”

„Zbiórka zużytych baterii”

20.06.2018
                W naszej szkole zbieramy zużyte baterie od wielu lat. W roku szkolnym 2017/2018 po raz pierwszy zbiórka baterii miała formę konkursu przeprowadzonego oddzielnie dla klas I  - III i oddzielnie dla klas starszych.
 Mali zbieracze przynosili baterie od września do końca maja. Następnie były one liczone i ważone. W tym roku szkolnym w klasach I – III zebrano 203 kilogramy zużytych odpadów. Najbardziej zaangażowane były klasy: IIIb, IIIa, IIa i Ie.
 
Najlepsi w zbieraniu baterii okazali się:
 
I miejsce             Patrycja Nowak kl. III b                                (2632 baterii)
II miejsce            Gabriela Perzanowska kl. IIIb                        (1303 baterii)
III miejsce           Zuzanna Błaszczyk kl. Ie                               (1012 baterii)

 
Wyróżnienia:
                Gabriela Depta                    kl. IIa                     (792 baterie)
                Wiktor Bąk                         kl. Ie                      (721 baterii)
                Kacper Frąckiewicz              kl. IIIa                   (655 baterii)
                Dominik Kołodziejczuk          kl. IIIa                   (392 baterie)
                Maja Powierza                    kl. Ib                      (360 baterii)
                Filip Stalmach                     kl. Ic                      (345 baterii)
                Piotr Noga                         kl. IIIb                   (345 baterii)
                Hubert Ponichtera              kl. IIIb                   (300 baterii)
 
Uczniowie otrzymali nagrody rzeczowe, pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.
 
Wszystkim uczniom i ich rodzicom gratuluję i dziękuję za zaangażowanie.
 
Konkurs w klasach I – III przeprowadziła p. Katarzyna Baranowska

 
Wycieczka do Warszawy.

Wycieczka do Warszawy.

14.06.2018
22 maja 2018r. uczniowie klas pierwszych i zerówki pojechali na wycieczkę do Warszawy.
Obejrzeli przedstawienie pt. „Cudowna lampa Alladyna” i uczestniczyli w warsztatach teatralnych, przeprowadzonych przez zawodową aktorkę. Następnie odwiedzili „Papugarnię”, w której mieli okazję zobaczyć z bliska i nakarmić papugi. Wycieczka była bardzo udana i ciekawa. Dostarczyła  uczniom wielu atrakcji i przeżyć. Wszyscy wrócili bardzo zadowoleni. Opowieściom o spotkaniu z papugami nie było końca.
53 54 55 56